Historie - Sokol Maršovice

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Historie

Historie a archiv

Z historie kopané v Maršovicích

Odddíl kopané byl v Maršovicích založen v roce 1922 pod názvem SK Maršovice. Zakládajícími členy byli pp. Josef Drábek, František Mrázek, Antonín Klika, Josef Erbek, Josef Šindelář, Václav Bláha, Jaroslav Topol, Otakar Hošta a Berta Čáp. V roce 1882 vznikl v Maršovicích spolek ochotnicko-čtenářské jednoty "Kolár", jehož pokračovatelem byl od roku 1932 Sokol Maršovice, pod jehož křídla byl vzat i fotbalový oddíl. Prvním předsedou Sokola byl zvolen Antonín Vrňák, který byl v únoru 1945 popraven nacisty v Drážďanech. Dalšími členy zakládajícího výboru byli Karel Litoš, Otakar Klaudys, Bedřich Kaunický, Antonín Novák, Jan Štanc a Antonín Fremut.
Obec Maršovice

Do roku 1945, kdy bylo stávající hřiště "Na Trávníkách" dáno po parcelaci do trvalého užívání Sokola, byly zápasy hrány na školním hřišti "Kantorka", kde se hrál fotbal s problémy, neboť toto hřiště byl vybudováno pro cvičení a pro kopanou bylo malé. V šedesátých letech minulého století byly na hřišti vybudovány zděné šatny, které byly v osmdesátých letech rozšířeny do současné podoby včetně klubovny, která však byla do nynějšího stavu uvedena na jaře roku 2006. V roce 2000 bylo za podpory Obencího úřadu vybudováno oplocení, v roce 2010 minitribuna a v letošním roce se rodí dětské hřiště, takže i když je ještě mnoho co zlepšovat, máme poměrně útulný fotbalový stánek.

Maršovický fotbal vede kroniku, která je podrobnější od roku 1962, kdy se zde hrála IV.třída. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se zdejší fotbalisté probojovali do okresního přeboru, ale v roce 1973 ho museli z administrativních důvodů z nesestupové příčky opustit, protože zde nebylo mužstvo dorostu, kdy pro celek hrající II.třídu bylo tehdy toto povinností. Z tehdejší doby si fanoušci pamatují Stanislava Fürsta, Františka Haška, Miloše Fremuta, Josefa Zavadila st., Tomáše Mušku, Stanislava Jarolíma, Stanislava Šetinu st. a další. V letech 1973 - 1996 se v Maršovicích hrála s vyjímkou sezóny 1987 - 1988 (okresní přebor) III.třída. K nejznámějším tvářím této éry patří Josef Šach, Miloš Honzík, Miloslav Kubásek, Joszef Fedoriak, bratři Petr a Pavel Švestkovi, Jiří Kubásek, Josef Dudek, Antonín Vaněk.
Fotbal Sokol Maršovice

Že smůla jednoho může být štěstím druhého ukázala sezóna 1993 - 1994, kdy se do Maršovic vrátil ze zdravotních důvodů náš odchovanec Michal Hašek, fotbalista tehdy druholigového Benešova. Ten se ujal trenérské práce a v ročníku 1995 - 1996 postoupil s týmem do okresního přeboru. Ačkoli mu mnozí předvídali brzký sestup, došlo k něčemu úplně opačnému. Po třech sezónách ve špičce II.třídy postoupily Maršovice v roce 1999 do krajské I.B třídy, kde odehrály čtyři sezóny a po sestupu v ročníku 2002 - 2003 si I.B třídu zopakovaly ještě v letech 2008 - 2010.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky